“Senescencja komórkowa w starzeniu się skóry i potencjalne terapie przeciwstarzeniowe”
W trakcie wykładu dokonany zostanie przegląd molekularnych aspektów senescencji komórkowej i jej roli w starzeniu się skóry, procesie zapalnym i gojeniu ran. Omówione zostaną również, wynikające z tego, nowe potencjalne możliwości farmakologiczne terapii przeciwstarzeniowych.
Profesor Michał Masternak uzyskał stopień doktora nauk biologicznych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2002 roku. Następnie rozpoczął pracę na Southern Illinois University na stanowisku Post-Doc, gdzie podjął się badań z zakresu genetyki starzenia się i długowieczności. W 2004 roku uzyskał stanowisko Associate Professor. W 2011 roku dołączył do Burnett School of Biomedical Sciences na University of Central Florida, gdzie założył swoje laboratorium badawcze. W 2021 uzyskał tytuł profesora z nominacji Prezydenta RP.
Głównym celem jego laboratorium jest badanie mechanizmu genetycznego u zmutowanych myszy, który pomaga im żyć znacznie dłużej w porównaniu do normalnych miotów. Jego obecne badania koncentrują się na powiązaniu sygnalizacji somatotropowej i insulinowej ze zmianami metabolicznymi oraz na badaniu roli komórek senescentnych w procesie starzenia się i rozwoju chorób związanych z wiekiem.
Profesor Masternak aktywnie uczestniczy w nauczaniu na poziomie magisterskim i licencjackim na University of Central Florida, drugim co do wielkości uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Jest redaktorem pomocniczym w wielu czasopismach, w tym: Experimental Gerontology, Journals of Gerontology, GeroSciences, Frontiers of Endocrinology oraz Aging Pathology and Therapies. Jest także stałym członkiem sekcji badań and starzeniem się i geriatrią Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.